Zmieniamy się dla Ciebie. Niektóre funkcje serwisu mogą być tymczasowo niedostępne.

Blog

Fabryka silników Daimler w Jaworze

Fabryka silników Daimler w Jaworze

Dodano: 14.10.2016

Koncern Daimler wybuduje w dolnośląskim Jaworze fabrykę silników samochodowych. Minimalna wartość inwestycji przekroczy 2 mld zł. Decyzja niemieckiego koncernu motoryzacyjnego została ogłoszona na wspólnej konferencji prasowej premier Beaty Szydło, wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego oraz Markusa Schaefera, członka zarządu Mercedes-Benz Cars.

INWESTYCJA DAIMLERA W JAWORZE

– Inwestycja Daimler AG w Jaworze (woj. dolnośląskie) zakłada budowę w latach 2016-2020 fabryki silników benzynowych i diesla. Inwestycja będzie unikatowa w skali europejskiej. Zakład będzie produkował wysoko innowacyjne 4-cylindrowe silniki spełniające obecne, a także przewidywane w przyszłości normy emisyjne.

– Daimler w pierwszym etapie zainwestuje co najmniej 500 mln euro oraz utworzy kilkaset miejsc pracy.

– Realizacja projektu zostanie wsparta pomocą publiczną przez polski rząd. Spółka otrzymała już zezwolenie na działalność w Wałbrzyskiej SSE.

– Inwestycja grupy Daimler wpisuje się w charakter przemysłowy Dolnego Śląska.

– Ulokowanie tego projektu w Jaworze pozytywnie wpłynie na lokalny rynek pracy. Zarówno powiat jaworski oraz sąsiadujące z nim powiaty (np. złotoryjski) charakteryzują się ponadprzeciętnie wysokim poziomem bezrobocia (Jawor – 14,5 proc., dane GUS, sierpień 2016 r.).

– Szacowane wpływy z inwestycji do budżetu państwa i budżetów JST: 55 mln zł w okresie realizacji inwestycji; 440 mln zł – w okresie utrzymania.

– Inwestycja firmy Daimler AG przyczyni się do powiększenia i rozwoju bazy poddostawców dla sektora motoryzacyjnego w Polsce oraz zwiększy prawdopodobieństwo przyciągnięcia kolejnych inwestycji z tego sektora.

– 100 proc. produkowanych w fabryce silników będzie eksportowanych (na kwotę około 2 mld PLN rocznie), co pozytywnie wpłynie na bilans handlowy Polski. Eksportowane silniki Daimler AG, według szacunków, będą stanowiły około 1 proc. całego polskiego eksportu.

– Spółka planuje podjęcie współpracy z jednostkami naukowymi (w tym w szczególności uczelniami wyższymi o profilu technicznym) w zakresie realizacji praktyk i staży studenckich.

– Decyzja koncernu o realizacji projektu w Polsce uwarunkowana jest wysoką oceną klimatu inwestycyjnego w Polsce i potencjałem kadrowym.

– O ten projekt konkurowaliśmy z Węgrami, gdzie Daimler ma już fabrykę. Wcześniej z walki odpadły również Czechy oraz Słowacja.

– Projekt Daimlera, doskonale wpisuje się w założenia Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, gdyż:

– w związku z inwestycją powstanie kilkaset nowych miejsc pracy w regionie, gdzie bezrobocie jest powyżej średniej krajowej (mając na uwadze prestiżową markę koncernu, spodziewać się można, iż będą to również dobrze płatne miejsca pracy),

– silniki które będą produkowane w zakładzie w Jaworze, będą najnowocześniejszymi silnikami na świecie i zgodnie z planami Daimlera mają wyznaczać nowe standardy; w Jaworze firma zamierza wdrożyć rezultaty swojej działalności B+R w zakresie nowatorskich rozwiązań dla silników, które będą montowane w obecnych oraz przyszłych modelach aut z segmentu premium.

– Zamiarem Daimlera jest długofalowa współpraca. Nowa fabryka jest jednym z elementów realizacji planu Daimlera odzyskania pierwszego miejsca w rankingu producentów samochodów luksusowych.

mercedes_fabryka

źródło: Centrum Prasowe PAP

Reklama

Sieci społecznościowe

Facebook Twitter Google+ Instagram

Dane kontaktowe

NEWMOTSY Sp. z o. o.
Grodziska 8
60-363 Poznań
NIP: 7792443419
Regon: 364678125
KRS: 0000629120
d7b9b814da6e0f13c091e9198bf6466d3ac5f8e5