Zmieniamy się dla Ciebie. Niektóre funkcje serwisu mogą być tymczasowo niedostępne.

Blog

Nowe stawki akcyzy

Nowe stawki akcyzy

Dodano: 21.11.2016

Nowe stawki akcyzy, nowe stawki za opłaty ubezpieczeniowe…mają wspólny mianownik: są wyższe i co za tym idzie droższe. Jak wpłyną na rozwój sprzedaży aut w Polsce? Auta używane zdrożeją, auta z dużymi pojemnościami zdrożeją…kogo zatem będzie stać na zakup samochodu?

Youtuberzy wyszli z pozytywną inicjatywą walki o zmianę szykowanej nam zmiany na lepsze. Szkoda, że jak zwykle interes obywatela jest na szarym końcu ale obowiązki stoją w pierwszym szeregu. Zakup nowego auta to idealna sytuacja ale większości Polaków na nie stać. Motsy z założenia skupia się na autach, które możemy kupić w autoryzowanych punktach sprzedaży: nowe lub używane. Ideą jest pozyskanie najlepszych ofert czyli takich, które odpowiadają klientowi. Sami nie wiemy jaki wpływ będą miały zaproponowane zmiany na decyzje zakupowe Polaków i gdzie będziemy dokonywać ostatecznie transakcji… może za granicą.


Akcyzą objęte są auta osobowe rejestrowane po raz pierwszy w Polsce. Dotyczy to zarówno samochodów nowych, jak i sprowadzanych z zagranicy. Obecnie obowiązują dwie stawki podatku akcyzowego: 3,1% wartości pojazdu dla samochodów o pojemności silników do 2 l i 18,6% dla pojazdów o pojemności silników powyżej 2 l.

Początkowo Ministerstwo Finansów chciało na nowych zasadach naliczać podatek  na bazie rocznika i pojemności auta. Największą akcyzą objęte miały zostać starsze pojazdy. Obecnie mówi się o  kolejnym kryterium, tzw. wskaźniku deprecjacji.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że aby poznać wysokość podatku należy pomnożyć wyjściową stawkę akcyzy, która zależna jest od pojemności silnika ze współczynnikiem zależnym od wieku pojazdu. Generalnie nowe auta powinny stanieć, starsze w zależności od pojemności silnika zdrożeć. Do absurdu dochodzimy w przypadku zakupu aut kolekcjonerskich lub klasyków z dużymi silnikami gdzie akcyza może przebić wartość zakupu auta.

uzywany-samochod

Reklama

Sieci społecznościowe

Facebook Twitter Google+ Instagram

Dane kontaktowe

NEWMOTSY Sp. z o. o.
Grodziska 8
60-363 Poznań
NIP: 7792443419
Regon: 364678125
KRS: 0000629120
d7b9b814da6e0f13c091e9198bf6466d3ac5f8e5