Kalkulator kosztów
Sprowadzenia auta

Kurs EUR
4.26 PLN
EUR

Jak działa kalkulator kosztów?

Zakup samochodu z zagranicy zazwyczaj bywa zaskakujący, gdyż o tyle o ile znamy limit naszych możliwości finansowych, czy też budżet przeznaczony na zakup, o tyle nie zawsze wiemy, czy też pamiętamy o kosztach około-zakupowych, które najczęściej nie są brane pod uwagę (a przynajmniej do momentu sfinalizowania transakcji) - w szczególności przy sprowadzaniu samochodu spoza granic naszego kraju. Koszta w takim przypadku są wyższe.

Poza standardowymi opłatami np. rejestracja pojazdu, czy też badanie techniczne, które można powiedzieć są stałe, znane, istnieją inne opłaty, których wysokość może być zależna od innych czynników. Dobrymi przykładami mogą być opłaty związane z akcyzą, które zależne są od wartości pojazdu (niekoniecznie wartość ta pokrywa się z faktyczną kwotą zakupu pojazdu), pojemności silnika, czy też z tłumaczeniami dokumentów, które są niezbędne, a sama cena jest zależną od samej oferty, którą znajdziemy na lokalnym rynku, czy też od propozycji osoby, która będzie zajmowała się rejestracją auta. Innym ważnym czynnikiem przy wyliczaniu kosztów, który ma bezpośredni wpływ na cenę jaką płacimy za nasze auto to kurs waluty euro, który zmienia się cały czas. Dobrze jest wiedzieć co Cię czeka przy zakupie, o czym należy pamiętać, aby nie poślizgnąć się przy kalkulacji w głowie czy na papierze. Z pomocą przychodzi kalkulator kosztów przy zakupie auta z Niemiec (powyżej).

Poniżej znajdziesz listę opłat, usług, czynności związanych z zakupem pojazdu z Niemiec, które zostaną uwzględnione w kalkulacji:

  • Cena auta
  • Akcyza
  • Badanie techniczne
  • Tłumaczenia dokumentów
  • Rejestracja pojazdu

W przypadku rejestracji pojazdu można dodatkowo wyszczególnić składowe:

  • Tablice rejestracyjne
  • Dowód rejestracyjny
  • Pozwolenie czasowe
  • Opłata ewidencyjna

Kalkulacja akcyzy

W przypadku akcyzy należy pamiętać, że podstawą do wyliczeń nie jest cena zakupu pojazdu, a wartość rynkowa lub wartość wyznaczona przez rzeczoznawcę (najczęściej z pominięciem współczynnika zbywalności). Oczywiście pomijając przypadek, w którym cena zakupuj jest równa wartości rynkowej. Jeśli chcesz, aby kalkulacja była bardziej precyzyjna wprowadz w polu kwoty wartość pojazdu, a nie wartość z umowy kupna sprzedaży. W sytuacji takiej kalkulacja ceny pojazdu, jak i całkowity koszt będzie przekłamany, aczkolwiek opłaty będą bardziej precyzyjne.